AD8B509A-23BF-4A94-88F6-938C8BC28FA5_1_201_a

836B4E3E-7ED0-442A-9BFF-3899F188D0FB_1_201_a

121FC3F2-CFFD-4882-926F-B2B18295F79E_1_201_a

C4A04924-AFB7-443E-8C85-D4342C3C6EEF_1_201_a

86F6C7BB-8659-4485-B9EA-D4B57B194AE6_1_201_a

A71EB6F3-A104-4473-A18F-43DBED058377_1_201_a

Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.

 

TYPY SRSTI 

 

Existují dva typy srsti nebo typy kolie: dlouhosrstá a krátkosrstá varianta. Obě typy jsou stejné  až na délku srsti.
Obě varianty patří pod jedno plemeno a běžně se kříží. Ve vrhu najdete jak dlouhosrsté jedince, tak i krátkosrsté (nikdy však polovičaté) 
Mezi krátkosrstou a dlouhosrstou variantou není žádný jiný rozdíl, ať už se jedná o temperament, charakter či cokoli jiného, rozdíl je pouze v délce srsti.
 
 
KRÁTKOSRSTÁ VARIANTA:   Americké  krátkosrsté kolie jsou skutečně krátkosrsté, nikoli hladkosrsté jak tomu je například u Evropské krátkosrsté kolie. 
 
 
DLOUHOSRSTÁ VARIANTA: Kvalita či struktura srsti se dělí dle typu.

"Parader kolie" mají přiléhavou, dlouhou, splývavou srst, která krásně obkresluje siluetu těla psa. Bývá většinou jen s malou či s téměř žádnou podsadou. Tento vzhled je typický pro klasické Americké linie a Lassie jak ji známe například z filmové produkce. Jedná se o výstavní typ srsti.
 
"Brandwyne kolie" mají esteticky objemnější srst, ale jedná se pouze o optický jev, srst je hodně nadýchaná. Bývá většinou jen s malou podsadou. Jedná se o výstavní typ srsti.
 
"Farmářské kolie" srst je kratší, obdobná jako u australských ovčáků či border kolií.
 
 
 
BARVA:  
 
Čtyři uznávané  základní barvy jsou „Sable and White“, „Tri-color“, „Blue Merle“ a „White“.
Není mezi nimi žádná preference.
  
Sobolí  (Sable) - tato barva se může pohybovat od světle zlatého opálení až po bohatou mahagonovou barvu.
Trikolóra - bílá, černá, bílá s pálením
Blue Merle  - se může pohybovat od světle stříbřitě modrého zbarvení až po tmavě šedou barvu s černými skvrnami na těle různých velikostí
Bílá  (White) - což je převážně bílé tělo, buď se sobolími, tri nebo modrými znaky, obvykle na hlavě.
 
Obvykle jsou všechny kolie označeny tradičním bílým límcem, hrudníkem, nohama, tlapkami, špičkou ocasu a někdy i bílými znaky na obličeji, které se nazývají lysina.
 
Standardních barev je ovšem celkem 10.
 
 
 

Homozygotní merles - "DOUBLE MERLE"

Homozygotní merle jsou často označováni jako 'Double Merles' a také nesprávně označováni jako 'Double Dilutes' nebo 'Lethal Whites'. Neměly by být zaměňovány s Color Headed White Collie, které netrpí stejnými účinky.

Homozygotní merle se rodí, když jsou dva merle psi spářeni, a někteří z potomků zdědí dva merle geny. Často jsou téměř úplně bílí a jsou obvykle slepí, hluší nebo nějaká kombinace těchto dvou. Homozygotní Merleové mají často oční problémy, jako je mikroftalmie, kolobom, starburst pupil nebo nedostatek očních bulv. Když se spárují dva merle psi, ne každé štěně z vrhu zdědí dva merle geny a stane se homozygotním merlem - průměrně 25 % vrhu se narodí tímto způsobem. Kvůli riziku produkce homozygotních merle a obrovskému dopadu na kvalitu života, který zažívají, by však páření merle to merle u kolií  nemělo probíhat .

 Je důležité vědět, proč k těmto poruchám dochází. Předpokládá se, že hluchota nastává v důsledku nedostatku pigmentu na chloupcích uvnitř ucha, způsobeného nadměrnou bělostí. Předpokládá se, že oční (oční) defekty se vyskytují, když se embryo vyvíjí, když buňky, které produkují barvu srsti, pocházejí ze stejné oblasti jako buňky, které vyvíjejí smyslový a nervový systém. Dva Merleho geny pak mohou způsobit vrozené oko poruchy spolu s poškozením sluchu.

Můžeme vidět, že účinky nastávají, když jsou zděděny dva merle geny, ale tyto problémy neovlivňují normální, single merle psy, jako je barva srsti Blue merle nebo sable merle. Single Merle kolie netrpí vrozenými očními nebo sluchovými vadami, které postihují homozygotní Merle kolie. 

 

 
 
 
 
PÉČE O SRST:
 
Častou mylnou představou je, že kolie potřebuje každodenní kartáčování nebo časté koupání. Množství péče o srst závisí na množství srsti, kterou pes může mít, a na ročním období.
 
Kolie dlouhosrsté v plné srsti by se měly kartáčovat přibližně jednou týdně. Pes, který je  v letní srsti, vyžaduje méně péče. Krátkosrsté kolie budou vyžadovat méně kartáčování a údržby, ale oba typy línají.
 
Kolie je obecně čistá a bez zápachu. Rutinní péče o kolii zahrnuje kartáčování, stříhání drápů, koupání, čištění zubů a uší a každoroční zdravotní prohlídky. Občasné výlety do kadeřnictví mohou majiteli kolie pomoci s údržbou srsti. 
 
Srst není náročná na údržbu. Podsada je v daleko menší míře než je tomu u Evropských kolií. 
Je obdařena výbornou samočistící schopností, nemá tendence se zacuchávat.. Dlouhosrsté kolie potřebují pozornost při vyčesávání zejména v určitých oblastech, jako je za ušima a lokty, kde se může srst zacuchávat. Týdenní kartáčování až ke kůži tento problém odstraňuje a udržuje srst a kůži zdravou.
 
Štěňátka a mladé psy je potřeba pročesávat častěji. Přibližně ve třech měsících začínají měnit srst z mladického chmýří na dospělou. Srst bude plně vyměněna až po druhém roce věku psa, během této
změny se většinou zbarví do konečné podoby. Dark sable zbarvení se vyvíjí až do 5 let, postupně tmavne. Konečnou délku a objem srsti získá pes do tří - čtyř let. Pro údržbu, hygienu a také zdravý vývoj pejska je potřeba občas sáhnout i pro nůžky.  Stříhání chloupků mezi polštářky paciček je důležité už u mladých
kolií. Stříhání se také doporučuje z hygienických důvodů v intimních partiích. Koupání není nutné příliš často, ale není žádný problém pravidelně koupat s použitím spíše přírodních šamponů. Závisí na okolnostech. Jakmile se srst začne trochu vlnit, pes potřebuje vykoupat. U štěňat je-lito nutné 1 až 2x měsíčně. Před tím než psa namočíme je dobré ho pečlivě vyčesat, voda pak snáze pronikne srstí.
 
Pokud jsou feny kastrovány, vylínají jednou za rok více, pokud kastrované nejsou feny línají asi tři měsíce po svém říjném cyklu a psi (samci) kolem svých narozenin,  v tento čas vyžadují trochu zvláštní péče. 
 
 
Tvorba webových stránek na WebSnadno | Nahlásit obsah